درباره ی مالزی

پست پست های جنوب شرق آسیا پست های مالزی

اطلاعات کشور مالزی

اطلاعات کشور مالزی

کشوری در مرکز جنوب شرق آسیا به نام مالزی وجود دارد. مساحت این کشور ۳۲۹٫۷۵۹کیلومتر مربع است.
این کشور از دوبخش تشکیل شده : غربی و شرقی.
پایتخت مالزی شهر کوالالامپور هست و پایتخت اداری و همچنین مرکز حکومت این کشور شهر پوتراجایا است.
مالزی دارای ۱۳ ایالت ( ۱۱تا در غرب و ۲ تا در شرق ). زمانی سنگاپور جزوی از این کشور بوده است اما در سال۱۹۶۵ سنگاپور اعلام استقلال میکند .
آب و هوای مالزی معتدل مرطوب بارانی است. به دلیل مجاورت در خط استوا .
همسایه های مالزی : سنگاپور. اندونزی. فیلیپین. تایلند. کامبودی
حکومت مالزی سلطنتی مشروطه هست و هر ۵ سال یکبار سلطان با آرا عوض میشود . همچنین ۲ مجلس قانون گذاری بر روی حکومت هستند.
اکثریت مردم از نژاد مالایی سپس چینی و درآخر هندی هستند.
مردم مالزی اکثرا مسلمان هستند. (۵۳%)بودایی ۲۱%. مسیحیت ۱۰% . هنودو۶% و سایر ادیان حدود ۱۰%
زبان رسمی مالزی مالایی است.
اقتصاد مالزی یکی از قوی ترین های در منطقه ست کشوری پیشرفته در هر زمینه که در آن فعالیت دارد به طور مثال کشتی سازی . خودروسازی .
از تولیدات عمده و همچنین صادر کننده میتوان به قلع – نفت – گاز – چای – برنج – لاستیک – کائوچو – مواد معدنی – آلوئورا – روغن پالم – سخت افزار و…….. اشاره کرد.

مالزی یکی از برترین کشور ها در صنعت توریسم هست با وجود متوسط بودن نواحی گردشگردی و تفریحی و…. با این حال هر ساله میلیون ها نفر توریست پذیرش میکند. از مهم ترین شهر ها و جزایر این کشور می توان کوالالامپور -جوهور- پننانگ – ملاکا – و مجمع الجزایر لنکاوی نام برد. کوالالامپور پایتخت و پرجمعیت ترین شهر کشور مالزی ست. این شهر در دامنه ای کوهستانی قرار گرفته. و همه ی اطراف آن به جز ناحیه شرقی فر گرفته و بدین دلیل به آن شهر کلانک به معنی دره میگویند.

ایستگاه قطار کوالا لامپور

ایستگاه قطار کوالالامپور یک ساختمان استعماری زیبا با ترکیبی از معماری شرق و غرب می باشد. بازدیدکنندگان از سبک طراحی آن به عنوان یک طراحی منحصر به فرد یاد می کنند. این ایستگاه در سال ۱۹۱۰ با هزینه ای بالغ بر ۲۳۰۰۰ دلار ساخته شد و در سال ۲۰۰۱ یک ایستگاه مدرن جایگزین این ایستگاه شد. در حالیکه قطار های مسیرهای طولانی تر به ایستگاه مرکزی انتقال داده شدند، اما هنوز برخی از قطار ها از این ایستگاه حرکت می کنند.

معبد الهه دریا

Thean Hou الهه ی دریا است. این معبد یکی از بزرگتیرین معابد چینی در آسیای جنوبی است که در کوالالامپور واقع شده است. این معبد در سال ۱۹۸۹ توسط جامعه ی چینی های مالزی تاسیس شد. این معبد دارای یک معماری چینی بی نظیر و به چشم انداز زیبایی از شهر کوالالامپور مشرف است. این معبد دارای یک دفتر ثبت ازدواج است و از آن برای برگزاری جشن های عروسی استفاده می شود و سالانه تقریبا ۵۰۰۰ زوج تصمیم می گیرند که در این معبد ازدواج کنند. این معبد جز جاهای دیدنی کوالالامپور است.

اسکوئر تایمز برجایا

اسکوئر تایمز برجایا دارای یک مجتمع بزرگ برای خرید و دو هتل پنج ستاره است. این ساختمان با ۷۰۰٫۰۰۰ متر مربع مساحت یکی از بزرگترین ساختمان ها در سراسر دنیا است. مرکز خرید آن دارای بیش از ۱۰۰۰ فروشگاه، ۶۵ مرکز غذایی و رستوران و همچنین امکانات تفریحی از قبیل بزرگترین پارک داخلی آسیا و اولین تئاتر ۳D و ۲D IMAX مالزی است که در طبقه دهم واقع شده است.

موزه هنرهای اسلامی

موزه های هنرهای اسلامی مالزی که در سال ۱۹۹۸ افتتاح شده، بزرگترین موزه در جنوب شرق آسیا می باشد. این موزه دارای بیش از ۷۰۰۰ نوع مصنوعات از جواهرات تا ماکتی از یک مسجد در مکه می باشد. کلکسیون این موزه را فقط آثار مکشوفه ی خاورمیانه و مالزی تشکیل نمی دهند، بلکه این موزه دارای آثار مکشوفه ای از هند و چین هم می باشد. این موزه دارای ۱۲ گالری هنری و یک رستوران با انواع غذاهای محلی دلپذیر می باشد. این موزه در نزدیکی Lakr Garden واقع شده است. این موزه جز جاهای دیدنی کوالالامپور است.

برج منارا کی ال

این برج با ۳۳۵ متر ارتفاع با دو هدف ساخته شده است: اول به عنوان یک برج ارتباطی. دوم هم به عنوان یک جاذبه توریستی. این برج دارای رستوران های گردان می باشد و همچنین مشرف به چشم انداز های زیبایی از شهر کوالالامپور است. برای ساخت این برج که بلندترین منطقه ی عمومی در شهر است ۳۱ ساعت متوالی برای ساخت پایه های آن بتون ریزی شده است! گردشگران و ورزشکاران می توانند در مسابقه ای که سالانه برای بالا رفتن از پله ها و رسیدن به بالاترین طبقه برج برگزار می شود، شرکت کنند. اما بقیه افراد می توانند از آسانسور استفاده کنند.

پارک پرندگان

این پارک که در محیط آرام Lakr Garden واقع شده دارای بیش از ۳۰۰۰ نوع پرنده از ۲۰۰ گونه مختلف است. این پرندگان به چهار قسمت تقسیم بندی شده اند: در سه منطقه آن پرندگان می توانند آزادانه پرواز کنند و محیطی شبیه به زیستگاه طبیعیشان برای آنها فراهم شده. گفته می شود این پارک بزرگترین پارک در دنیا است که دارای امکانات پرواز آزادانه برای پرندگان می باشد. در منطقه ی چهارم پرندگان در داخل قفس نگه داری می شوند.

بوکیت پینانگ

بوکیت بینتانگ یکی از جاذبه های توریستی محبوب در کوالالامپور است و شاید این به این دلیل باشد که اکثر گردشگران عاشق خرید کردن هستند! بوکیت بینتانگ یک مرکز خرید و تفریحی در شهر است. این مرکز دارای چندین رستوران و مرکز غذایی با انواع مختلف غذاهای دلپذیر می باشد. این مرکز در تمام ساعات شبانه روز به ویژه شب ها دارای جنب و جوش و رفت و آمد گردشگران است.

مردکا اسکوئر

این میدان قلب شهر کوالالامپور است. مردکا اسکوئر، میدان استقلال هم نامیده می شود چرا که برای اولین بار در سال ۱۹۷۵ زمانی مالزی یک کشور مستقل شد، پرچم مالزی در این میدان برافراشته شد. این میدان دارای زمین چمنی می باشد که در روزهای استعمار توسط بازیکنان کریکت استفاده می شده. این میدان توسط برخی از ساختمان های معروف شهر مثل موزه ملی و باشگاه سلطنتی Selangor) Royal Selangor Club) احاطه شده است.

برج های دوقلوی پتروناس

شاید بهتر باشد گردشگرانی که از ارتفاع می ترسند از رفتن به این برج ها اجتناب کنند. اما کسانی که از ارتفاع ترسی ندارند، می توانند از ارتفاع صدها پایی از سطح زمین شاهد چشم انداز های حیرت انگیزی از شهر کوالالامپور باشند. در ارتفاع ۱۷۰ متری بلندترین پل ارتباطی دنیا این دو برج را به هم وصل می کند. زمانی این برج که ساخت آن ۷ سال به طول انجامید، بلندترین ساختمان دنیا بود.

لیکینگ هایلند

این کوه در ۵۱ کیلومتری شمال شرقی کوالالامپور واقع شده است و به راحتی از مرکز شهر قابل دسترسی است. ارتفاعات گنتینگ برای مالزی حکم لاس وگاس را دارد. یک هتل بزرگ که در سال ۲۰۰۶ در لیست گینس به عنوان بزرگترین هتل جهان ثبت شده، در این منطقه واقع شده است.