درباره چین

پست سایر پست ها

درباره چین

درباره چین

پایتخت : پکن
وسعت : ۹٫۵۹۶٫۰۰۰ کیلومتر مربع
جمعیت : ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ نفر
زبان رسمی : ماندارین
پول رایج : یوان
کد تلفن : ۰۰۸۶
شهرهای مهم : شانگهای، پکن، گوانگجو، شنزن، هنگ کنگ

کشور چین در منطقه شرق آسیا قرار گرفته‌است و مساحت آن بیش از ۹٬۵۹۶٬۰۰۰ کیلومتر مربع است که به این ترتیب بعد از روسیه،دومین کشور پهناور آسیا بهشمار می‌آید. چین دارای مرز زمینی با ۱۴ کشور است. این کشور همچنین از سمتشرق و جنوب با دریای چین شرقی، خلیج کره، دریای زرد، و دیگر آبهای آزاد احاطه شده‌است.
کشورچین بیش از یک میلیارد و دویست و هشتاد میلیون نفر جمعیت دارد.

بیشتر مردمچین از نژاد زرد هستند و به زبان ماندارین سخن می‌گویند. جز چینی‌ها تیره‌های دیگری نیز در این سرزمین پهناور همچون مغول‌ها، تبتی‌ها و ترک‌ها زندگی می‌کنند، شماریاز تاجیک‌ها نیز در بخش سین کیانگ چین می‌زیند. ادیانرایج این کشور عبارتند از:کنفسیوس، بودایی، تائوئیسم، اسلام و آیین ترسایی.

پایتخت اقتصادی چین و پر جمعیت‌ترین شهر آن با حدود ٢٠ میلیون نفر جمعیت،آمیزه‌ای است از آثار تاریخی و معابد و محله‌های قدیمی که مانند یک نقاشی آبستره در کنار آسمان‌خراش‌های مدرن و امروزی، تالارهای بورس سهام و فلزات و مغازه‌های شیک برندهای گرانقیمت، در هم تنیده‌اند. در کم‌ترین شهری از دنیامی‌توان چنین ترکیب شلوغ اما دوست داشتنی را در کنار هم یافت. شانگهای در واقع بیشتر شبیه به یک انبار شلوغ است که گوئی در پشت ظاهر بی‌نظمش،ترتیب خاصی نهفته و این ترتیب، جز با سپردن خود به دست این ابر شهر استثنائی آشکار نمی‌شود.

البته فراموش نکنید خیلی مهم است چه فصلی از سال وارد این شلوغی شوید؛تابستان‌های گرم که رطوبت هوا هم بالاست، شاید موقع مناسبی برای گشت وگذار در شانگهای نباشد. تحمل گرما سخت است و مجبورید مرتب تاکسی سوارشوید و از دیدن خیلی جاها باز می‌مانید. پاییز هم با این‌که از گرمای هوا کم شده،اما زمان شروع بارندگی‌هایی است که تا زمستان ادامه دارند. بهترین وقت برای سفربه شانگهای، در ماه مه و هوای دلپذیر بهاری است؛ مگر این‌ که برای تجارت قصد رفتن داشته باشید و مجبور شوید زمان دیگری به آن‌جا سفر کنید.

آب و هوای این کشور بسیار متنوع می‌باشد از مناطق گرمسیر و بارانی در جنوب تا بسیار سردسیر شمال را شامل می‌شود. طوفان‌های موسمی (در حدود ۵ مورد در سال) در امتداد سواحل جنوبی و شرقی، سیل‌های مخرب، سونامی، زلزله، رانش زمین و خشکسالی از بلایای طبیعی منطقه چین هستند.

شهرهای توریستی چین

پکن: پایتخت کشور چین

پکن پایتخت کشور جمهوری خلق چین است.شهر پکن با جمعیتی بالغ بر ۲۰ میلیون نفر در شمال کشور چین واقع شده است.پکن یکی از توسعه یافته ترین شهرهای چین است. شهر پکن از لحاظ اقتصادی در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است. تولید ناخالص داخلی پکن به ۱٫۳۷ بیلیون یوآن رسیده است که نسبت به سال ۲۰۰۹ ,۱۰ درصد افزایش را نشان میدهد. شهر پکن جایگاه ۲۶ شرکت از ۵۰۰ شرکت برتر دنیاست که بعد از توکیو و پاریس جایگاه سوم در دنیا را داراست. بیش از ۱۰۰ شرکت بزرگ چینی در شهر پکن واقع شده اند.

صنایع اتومبیل و املاک و مستغلات پکن در چین رتبه اول را داراست. کشاورزی نیز جزو موفق ترین بخش های اقتصادی پکن است. شاید معروفترین مکان دیدنی چین دیوار بزرگ چین است که در شهر پکن واقع شده است.دیوار چین در جهان به لحاظ زمان ساخت طولانی‌ترین و بزرگترین مهندسی تدافعی نظامی در قدیم است. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته‌است. گردشگران چینی و خارجی از پیمودن دیوار احساس افتخار می‌کنند . حتی سران بسیاری کشورهای خارجی نیز فرصت دیدار از این اثر بزرگ را از دست نمی‌دهند.

از دیگر مکان های دیدنی چین میتوان به شهر ممنوعه و میدان تیان آمن اشاره کرد. شهر ممنوعه مجموعه ای از کاخ های متعلق به سلسله های مینگ و کینگ است. این ساختمانها حدودا ۷۰۰ سال پیش ساخته شده اند.مجموعا ۹۸۰ ساختمان در ان وجود دارد که در مساحتی حدود ۷۲۰ هزار متر مربع در مرکز شهر پکن قرار دارد و سالانه محلی برای بازدید میلیونها توریست است. موزه ها و معابد باستانی متعدد دیگری نیز در شهر پکن وجود دارد که هر کدام محل توریستی منحصر بفردی هستند.

شانگهای

شانگهای شهر غول آسا و لبریز از جمعیت. رابط میان چین و دنیای خارج. شهری که حزب کنونی چین در آن پایه گذاری شد. به شهر جنگل آسمانخراشها معروف است. شهر روشنفکری و کارگری با ۲۵ دانشگاه و موسسه دانشگاهی. این شهر در کرانه چپ رودخانه هوانگ پو در جنوب یانگ‌تسه قرار دارد با فاصله اندکی از اقیانوس آرام و نامش به چینی بر فراز دریا معنی دارد. شهر شانگهای به دو بخش توسط رودخانه تقسیم میشود که بخش شرقی که ناحیه تازه ساخت آن و با معماری جدید می‌باشد پودونگ و شرق آن شانگهای نام دارد که در منتها الیه غربی آن فرودگاه خونچای که مربوط به پروازهای داخلی است قرار دارد.

هانگزو

شهر هانگزو (Hangzhou) مرکز ایالت ژجیانگ (Zhejiang) می باشد، مرکزی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمعیتی بالغ بر ۶ میلیون نفر، بسیار زیبا و از نظر اقتصادی در جایگاه دوم در چین مطرح می باشد. فاصله شانگهای با این شهر حدود ۲۰۰ کیلومتر است که از طریق بزرگرهها می توانید کمتر از ۲ ساعت به شهر هانگزو بروید. سالیانه ۲۰ میلیون توریست داخلی و خارجی از مرکز ایالت ژجیانگ دیدن می کنند. مارکوپولو ایتالیایی این شهر را بعنوان با شکوه ترین و جذاب ترین شهر جهان در دوران سلسله یوآن (Yuan) توصیف کرده است.

شنزن

بندر شنزن شهر الکترونیک و موبایل و کامپیوتر و لوازم جانبی میباشد. دارا بودن کارخانجات تولیدی و مراکز تجاری مهم شنزن را از درجه اهمیت ویژه ای برخوردار کرده است. این شهر امروز به دلیل وجود هشتمین ساختمان بلند دنیا شکوهی خاص یافته و وجود ساختمان‌های بلند زیبایی بهت انگیزی را به چشم انداز آن داده است. شنزن بعد از غروب آفتاب، سیمایی جذاب می‌یابد و آبشاری از نورهای شگفت آور در آن دیده می‌شود. شنزن امروزه به عنوان یکی از مراکز مهم تجاری اقتصادی شرق آسیا توانسته است جایگاه مناسبی یابد و در زمره شهرهای بزرگ دنیا درآید. مردم چین شنزن را شانگهای جدید می نامند و بر این اعتقادند که این شهر را جوری ساخته اند که دلشان می خواسته. شهری تمیز تر و زیبا تر از نظر شهر سازی و ظاهری با امکاناتی منحصر بفرد و چشم نواز.

گوانگجو

یکی از ۲۴ استان معروف , قدیمی و شهر فرهنگی چین است. گوانگجو یکی از مناطق توسعه یافته و قدرتمند چین و پایتخت استان گوانگجو است که منطقه ای عالی در کنار رود مروارید و در نزدیکی دریای چین است.این شهر دارای دسترسی بسیار آسان به کشور هنگ کنگ و ماکائو است.این شهر به عنوان مرکز سیاسی , اقتصادی ,علمی آموزشی و فرهنگی منطقه گوانگجو(کانتون) محسوب میشود. این شهر با هزاران طرح کوچک و بزرگ اقتصادی پیشتاز توسعه اقتصادی در کشور چین بوده است. اگر چه این شهر به اندازه شهرهای پکن و ژیان معروف نیست اما دارای اماکن تاریخی و فرهنگی معروفی است که به معرفی بعضی از آنها می پردازیم.

مراکز دیدنی شهر پکن عبارتند از: شهر ممنوعه- قصر تابستانی- دیوار چین- معبد بهشت- میدان تیان آن من – شهر زیرزمینی – مقبره امپراطوران خاندان مینگ- برنامه نمایش هنرهای ملی و آکروبات – آکواریومBlue Zoo

مراکز خرید شهر پکن عبارتند از: بازار هنگ کنگ – فروشگاه بزرگ خونچیا – خیابان ونگ فوجینگ – مرکز لوفت هانزا- مرکز شیدن در خیابان شیدن- فروشگاه فرند شیپ

مراکز دیدنی شهر شانگهای عبارتند از معبد بودا- باغ زیبای یویوان- رودخانه هوانگ یو

مراکز خرید شانگهای عبارتند از: خیابان نانجینگ و فروشگاه Number One

فهرست شهرهای چین

کشور جمهوری خلق چین از ۲۲ استان تشکیل شده است. علاوه بر آن چین، مدعی مالکیت تایوان به عنوان یکی از استانهای خود است. فهرست استانهای چین: آن‌هوئی، تایوان(ادعا شده توسط چین، اداره آن با کشور جمهوری چین است.)، جیانگ‌سو، جیانگ‌کسی، جی‌لین، چینگ‌های، ژجیانگ، سیچوآن، شاآنکسی، شاندونگ، شانکسی، فوجی‌آن، گانسو، گوانگ‌دونگ، گوئیژو، لیائونینگ، هاینان، هنان، هه‌ایلونگ‌جیانگ، هوبی، هون‌آن، هه‌بی و یون‌نان.

علاوه بر استانهای فوق، کشور چین دارای چندین منطقه خودمختار است: تبت، شین‌جیانگ، گوانگشی، مغولستان داخلی و نینگشیا. همچنین هنگ کنگ و ماکائو دو منطقه اداری ویژه در چین هستن.

جغرافیای چین

کشور چین در منطقه شرق آسیا قرار گرفته است و مساحت آن بیش از ۹٬۵۹۶٬۰۰۰ کیلومتر مربع است که به این ترتیب بعد از روسیه، دومین کشور پهناور آسیا به حساب می آید. چین دارای مرز زمینی با ۱۴ کشور است. این کشور همچنین از سمت شرق و جنوب با دریای چین شرقی، خلیج کره، دریای زرد، و دریای شرقی چین و دیگر آبهای آزاد احاطه شده است.

مرز با کشورها:افغانستان، بوتان ، بورما، هند، قزاقستان، کره شمالی، قرقیزستان، لاعوس، مغولستان، نپال، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، ویتنام مرز با نواحی:هنگ کنگ، ماکائو

آب و هوای این کشور بسیار متنوع میباشد از مناطق گرمسیر و بارانی در جنوب تا بسیار سردسیر شمال را شامل می شود. طوفان‌های موسمی (در حدود ۵ مورد در سال) در امتداد سواحل جنوبی و شرقی، سیل‌های مخرب، سونامی، زلزله، رانش زمین و خشکسالی از بلایای طبیعی منطقه چین هستند.

مردم چین

کشور چین بیش از یک میلیارد و دویست و هشتاد میلیون نفر جمعیت دارد. بیشتر مردم چین از نژاد زرد هستند و به زبان ماندارین سخن می‌گویند. جز چینی‌ها تیره‌های دیگری نیز در این سرزمین پهناور همچون مغولها، تبتیها زندگی می کنند، شماری از تاجیک ها نیز در بخش سین کیانگ چین می‌زیند. ادیان رایج این کشور عبارتند از:کنفسیوس،بودایی،تائوئیس،سلام و آیین ترس

فرهنگ و آداب و رسوم چین

سال نوی چینی از مهم ترین تعطیلات سنتی مردم چین است. گاهشماری چینی، گاهشماری ترکیبی شمسی-قمری است و حرکت خورشید، ماه و ستارگان، تعیین کننده روزها، ماه‌ها و سال‌ها هستند. سال نو، با پدیدار شدن ماه در نخستین روز سال آغاز می‌شود و به همین علت گاه به آن سال نوی قمری نیز گفته می‌شود. جشن سال نو، عموماً پانزده روز به طول می‌انجامد و با جشن فانوس پایان می یابد.

غذاهای چینی (خورش‌های معروف چین)

خورشهای چین به لحاظ هنر آشپزی دارای سبک‌های گوناگون است . در این میان آنچه از همه بیشتر تاثیرگذار بوده و جنبه نمایندگی داشته و مورد شناسایی عمومی جامعه قرار گرفته ، هشت خورش مشهور چین از جمله لو – استان شان دونگ – چوان – استان سی چوان – یوه – استان گوانگ دونگ – مین – استان فو جیان – سو – استان جیانگ سو- جه – استان جه جیانگ- سیان – استان خونان – خویی – استان ان خویی است. تهیه این خورش ها با تاریخ و قدمت دیرینه و ویژگی هنر آشپزی آن ارتباط پیوسته دارد . ضمنا تحت تاثیر شرایط طبیعی – جغرافیایی – اب و هوا – منابع – محصولات مخصوص و عادات غذایی شکل گرفته است.

بعضی این هشت خورش را با تجسم شخصیت ترسیم می‌کنند بر این مبنا: خورشهای استان جیانگ سو و جه جیانگ همانند زیبارویان جنوب لطیف و خوشگل و ساده و بالطافت است. خورشهای شان دون و ان خویی همانند مرد تندرست شمالی ساده و بی‌پیرایه است. خورشهای گوانگ د ونگ و فوجیان مانند پسرناز پرورده خانواده‌های متمول و متنفذ برجسته و شایان تحسین است. خورشهای سی چوان و خونان همانند روشنفکران دارای سبک قدیمی، محتوا و استعداد است