درباره فیلیپین

پست پست های جنوب شرق آسیا پست های فیلیپین

درباره فیلیپین

درباره فیلیپین
درباره فیلیپین

کشور فیلیپین یک کشور جزیره مستقل در جنوب شرقی آسیا واقع در غرب اقیانوس آرام است. مرز خاکی با همسایگان خود ندارد و از جزیره های کوچک و بزرگ تشکیل شده است که جمعیتی حدود به ۸۸ میلیون نفر را دارد که ۱۰ درصد مردم فیلیپین مسلمان و بقیه آنها به ادیان مسحیت از شاخه های مختلف می باشند. وسعت خاک فیلیپین به اندازه یک پنجم کشور ایران می باشد , سه جزیره بزرگ و معروف فیلیپین شامل : لوزون و یسایاس و جزیره میدانائو می باشند .جزیره ی لوزون در شمال فیلپین و جزیره ی یسایاس در مرکز و جزایر میندانائو در جنوب فیلپین قرار گرفته اند.

پایتخت فیلپین مانیل است که بالغ بر ۱۵ میلیون جمعیت دارد و پرجمعیت ترین شهرستان شهر Quezon بخشی از مترو مانیل است.موقعیت جغرافیایی فیلیپین محدود شده توسط دریای چین جنوبی در غرب، دریای فیلیپین در شرق و دریای سلبس در جنوب غربی، سهام فیلیپین مرزهای دریایی با تایوان به شمال، پالائو به شرق و مالزی و اندونزی به سمت جنوب.

فیلیپین در اقیانوس آرام و نزدیک به خط استوا می باشد فیلیپین دارای منابع طبیعی فراوان و بزرگترین تنوع زیستی جهان را داراست. یکی از شهر مهم و توربستی فیلیپین سبو نام دارد که حدود ۸ میلیون جمعیت دارد و دومین شهر پر جمعیت فیلیپین محسوب می شود. پول فیلیپن پزو می باشد و هردلارتقریبآ معادل ۴۱ پزو است.

شرایط آب و هوای فیلیپین معتدل می باشد درجه هوا بین ۲۰ درجه تا ۳۸ درجه متغیر بوده و تا حالا هم به زیر صفر نرسیده است. منبع در آمد کشور فیلیپن صادرات میوه های استوایی مثل موز و نارگیل و انبه می باشد که اقتصاد کشور را تآمین میکند و به همراه نیروی کار که با ارز آوری بسیاربالا توانسته اقصاد کشور را بر پا کند.

زبان رسمی کشور فیلیپین زبان های تگالوگ و سبوانو و ایلوکانو و زبان رسمی انگلیسی می باشد که به خاطر همین هم باعث شده دانشجوهای زیادی از سراسر دنیا به خود جذب کنند و دانشجوهای زیادی هم از ایران برای تحصیل به فیلیپین می روند .دانشگاه معروف کشور فیلیپین (بو پی در مانیل ) می باشد. فیلیپین کشوری است که برای سفر به فیلیپین باید برنامه ریزی داشته باشید و خصوصا قبل از سفر به فیلپین از آب و هواراطلاع داشته باشید.

برای خرید در فیلیپین با وجود مراکز خرید بزرگ شاید چند روز هم طول بکشد تا بتوانید از مراکز خرید و استفاده از غذا های خوردنی و فست فود های این کشور بهره برد.در خلیج مانیل شما می توانید از مراکز خرید خوب و همچنین غذای های ایرانی مانند چلو کباب هم استفاده کنید و لذت ببرید.

مکان های دیدنی فیلپین که بیشتر مورد توجه گردشگران و توریست ها قرار گرفته جزیره پالاوان و جزیره بوراکای و هاندرد ایلند و پورتو گالاریا و بوهول و سبو و داوائو و تپه های شکلاتی می باشد که اکثر توریستها بعد از سفر به فیلیپن به این منطقه و جزیره های دیدنی بازدید میکنند. برای سفر به فیلیپن و گرفتن بلیط هواپیما فیلیپین از تهران با ما در ارتباط باشید ,حدود پرواز ده ساعت میباشد .

چگونه به فیلیپین سفر کنیم؟

ویزای توریستی فیلیپین ویزای یک ماهه است که می‌توان تا سه ماه آن را تمدید کرد. برای اخذ ویزا باید همراه با اصل پاسپورت، دو قطعه عکس، تاییدیه حساب بانکی، بلیت و برگه رزرو هتل به آژانس ارسطو پرواز مراجعه کنید. حضور فرد برای مصاحبه درصورت مراجعه به آژانس الزامی نیست. برای رسیدن به شهر مانیل می‌توانید از خطوط هوایی الاتحاد و قطر و امارات و تای ایرویز استفاده کنید.

هزینه ویزا فیلیپین هم که برای بیست روز تا یک ماه ۱۷۰ دلار میباشد.

درباره مانیل

مانیل در ساحل شرقی خلیج مانیل و درکنار رودخانه پاسیگ واقع شده است. این شهر یکی از شانزده شهرستان ناحیه مترو مانیل است. مانیل با جمعیتی برابر ۱٫۶۶۰٫۷۱۴۴دومین شهر پرجمعیت فیلیپین مانیل است.

مانیل در زبان بومی به صورت تحت‌اللفظی به معنای نیلاد است. نیلاد ، بوته یا درختچهٔ گلدار ستاره شکلی‌است که به وفور در رودخانهٔ پاسیگ و خلیج مانیل رشد می‌کند.

مانیل شهری مملو از گروه‌های متنوع قومی و نژادی چینی، اسپانیایی٬ آمریکایی، ژاپنی، مالایی و هندی است که تاثیرش را می‌توان در فرهنگ و مد و آشپزی و مذهب شانزده منطقهٔ تشکیل دهندهٔ شهر به آشکاری مشاهده نمود.

مترومانیل

متروی مانیل در سال ۱۹۹۹ تأسیس شده است و هم‌اکنون دارای ۱ خط و ۱۳ ایستگاه می‌باشد، همچنین قطار سبک شهری مانیل نیز به عنوان یک سیستم ترابری در سال ۱۹۸۴ با ۲ خط و ۳۱۱۱ ایستگاه به بهره‌برداری رسیده است.

هیچ صفتی به‌اندازه «مروارید شرق» روایتگر زیبایی‌های پایتخت فیلیپین نیست . اگر شهرهای بزرگ را دوست دارید قطعا عاشق مانیل خواهید شد؛ شهری ‌ که رستوران‌ها و فروشگاه‌های آن ۲۴ ساعته باز هستند. مانیل شهری است با ترکیبی از فرهنگ‌های مختلف بومی، اسپانیایی، چینی و آمریکایی.

برای سفر به فیلیپین مانیل نقطه شروع‌ خوبی است ؛ پایتختی که خصوصیات تمام شهرهای فیلیپین رادرخود دارد . تضاد طبقاتی در این شهر بیداد می‌کند. در حالی که کودکان فقیر بسیاری را در حال پاک کردن شیشه‌های خودرو می‌بینید مراکز خرید مانیل مملو از ثروتمندان است. ساختمان های آسمان‌خراش‌ها در مانیل مانند بسیاری از شهرهای دیگر بیداد میکند.

در عین حال که منطقه قدیمی شهر هنوز ریشه‌های تاریخی خود را حفظ کرده است، در محله‌هایی مانند ماکاتی، اورتیگاس و بونیفاکیو می‌توانید جلوه‌های مدرن شهری را بیابید. مانیل تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است؛ در قرن ۱۵ پس از آمدن سلطان برونئی مردم این شهر به اسلام گرویدند اما در سال ۱۵۷۱ اسپانیا توانست بر سپاه محلی غلبه کند و این شهر را به مستعمره‌اش تبدیل کرد.

مانیل جدا از شلوغی ، هرج و مرج و آلودگی‌هایش یک کلانشهر زیباست. اگر از تراکم جمعیت در شهر کلافه شدید بهتر است مانند مردم محلی سری به پارک‌ها و باغ‌های آرام شهر بزنید. در سفرتان به مانیل از جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و مدرن لذت خواهید برد.

اتوبوس جیپنی در مانیل

جیپنی سواری (Jeepney) یکی از قدیمی‌ترین وسایل حمل و نقل عمومی در فیلیپین است که برای توریست‌ها جذابیت بالایی دارد.

اتوبوس جیپنی از آمریکایی‌ها به یادگار مانده در فیلیپین است. بعد از پایان جنگ جهانی دوم صدها ماشین جیپ توسط محلی‌ها از آمریکایی‌ها خریداری شد و به مرور مردم این شهر این وسایل را با فرهنگ و هنر خود تغییر دادند. جیپنی‌های رنگارنگ و شلوغ امروز بخشی از زندگی مردم مانیل است.

با اینکه این وسیله شما را دقیقا به مقصدتان نمی‌رساند اما تجربه آن به توریست‌ها توصیه می‌شود. مترو مانیل وسیله خوبی برای فرار از شلوغی‌های خیابان های مانیل است اما در ساعات اوج بهتر است از سوار شدن به مترو خودداری کنید. تاکسی‌ در مانیل فراوان است ولی به دلیل شلوغی ترافیک خیابان‌های اصلی زیاد است فقط در مسیرهای طولانی از آن استفاده کنید. بسیاری از رانندگان به زبان انگلیسی تسلط دارند.

جشنواره‌ها

مردم مانیل با سنت‌ها و فرهنگ‌های مختلف در کنار یکدیگر باعث شده اند این شهر میزبان جشنواره‌های فرهنگی و مذهبی گوناگونی باشد. مردم مانیل در رویدادهای فرهنگی با لباس‌های رنگارنگ به خیابان‌های شهر می‌آیند و هر مناسبتی حال و هوای شهر را دگرگون می‌کند. در ادامه شما را با چند نمونه از جشنواره‌های این شهر آشنا خواهیم کرد.

جشنواره بامبو

در ماه فوریه مانیل میزبان یکی از منحصر به فردترین جشنواره‌های موسیقی بین‌المللی است. این جشنواره که در کلیسای سنت جوزف برگزار می‌شود، به موسیقی‌های مذهبی تاکید دارد و بامبو یکی از آلات اصلی این موسیقی‌هاست.

کریسمس

کریسمس در مانیل حال و هوای خاصی دارد. از چند ماه قبل از جشن سال نوی میلادی تمام مراکز خرید شهر پر از وسایل تزئینی می‌شود و پروازها برای مانیل از ماه‌ها قبل رزرو می‌شود. مراکز خرید شهر مانیل در روزهای آخر سال حراج‌های بزرگی برگزار می‌کنند و همین باعث افزایش شلوغی پاساژها می‌شود.

جشن سال نوی چینی

چینی‌های مقیم مانیل جشن سال نوی خود را با شکوه هر چه تمام‌تر برگزار می‌کنند. در روز اول سال نوی چینی آتش بازی و رقص سنتی در تمام مانیل فراگیر می‌شود. سال نوی چینی در مانیل چیزی کم از ظرافت‌های سال نوی چین در کشورهای دیگر ندارد. جشن سال نوی چینی در محله چینی‌های مانیل بسیار دیدنی است.

جشنواره ایسیدرو

جشنواره سنت ایسیدرو (Isidro) به عنوان رنگارنگ‌ترین و پر زرق و برق‌ترین رویداد فرهنگی مانیل مشهور است. این جشنواره ریشه‌های مذهبی دارد و در سراسر شهر برگزار می‌شود. در این روز مردم شهر با لباس‌های نو به خیابان‌ها می‌آیند و شیرینی پخش می‌کنند.

ترکیبی از آشپزی ملل

مانیل برای دوستداران غذا یک ترکیب شگفت‌آور از آشپزی ملل مختلف است. شما می‌توانید در بشقاب‌های محلی ردپایی از آشپزی اسپانیا، آمریکا و چین را بیابید. اگر اهل ریسک کردن هستید می‌توانید سراغ غذاهای خیابانی بروید. در این دکه‌ها انواع ماهی و تخم‌مرغ به شیوه‌های مختلف سرخ می‌شوند و مزه‌های عجیبی دارند. اگر دنبال رستوران‌های شیک همراه با غذاهای درجه یک هستید بهتر است سری به مرکز خرید گرین بلت بزنید.

تمام وعده‌های غذایی یک روزتان را می‌توانید در این مرکز خرید و کافه‌ها و رستوران‌های اطرافش پر کنید. رستوران مسا فیلیپینو (Mesa Filipino) در این محدوده یکی از بهترین گزینه‌ها برای امتحان کردن غذای محلی مانیل است. مو نودل بار(Mu Noodle Bar) با آشپزهای خلاق چینی‌اش شما را با دنیای غذاهای نودل آشنا خواهد کرد. در مانیل بعد از پایان غذای‌تان باید حتما دسر بستنی مخصوص را امتحان کنید. رستوران‌های حلال در پایتخت فیلیپین هم بسیار است؛ شاورما اسنک سنتر، موداز چیکن و کافه آساداس بهترین آنهاست.

تقویم سفر

از آنجایی که آب و هوای مانیل در تمام طول سال گرم است، زمستان و پاییز بهترین موعد برای گشت و گذار در پایتخت فیلیپین است. در این فصول آب و هوا نسبتا خشک است و رطوبت شما را چندان آزار نمی‌دهد. در فصل خشک توریست‌ها به فیلیپین هجوم می‌آورند بنابراین انتظار افزایش نرخ بلیت‌ها و هتل‌ها را داشته باشید. اگر دوست دارید پایتخت فیلیپین را در بهترین شرایط هوایی ببینید باید سفرتان را در بین ماه‌های آذر تا اسفند برنامه‌ریزی کنید.

بهترین مکان اقامت

مانیل شهر تضادهاست؛ در این شهر می‌توانید با هر بودجه‌ای که دارید اتاق کرایه کنید. اگر اهل ولخرجی هستید هتل‌های پنج ستاره این شهر شگفت زده‌تان خواهد کرد اما اگر برای سفرتان بودجه محدودی در نظر گرفتید باز هم مانیل انتخاب‌های متعددی پیش رویتان خواهد گذاشت.

هتل ستارگان

هتل مانیل یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین هتل‌های آسیاست؛ هتلی که مهمانان مشهوری از ژنرال مک آرتور گرفته تا گروه بیتلز و جان اف کندی را در فهرست مهمانان مشهور خود دارد. این هتل بیش از ۱۰۰ سال سابقه درخشان دارد و بازسازی‌های بسیار باعث شده تا هنوز مانیل بهترین هتل شهر باشد. اتاق‌های این هتل به زیبایی تزئین شده و می‌توانید از امکانات هتل اعم از رستوران و استخر فضای باز استفاده کنید. برای اقامت در این هتل پنج ستاره باید شبی ۱۲۰ دلار بپردازید.

یکی از بهترین انتخاب‌ها

هتل پنینسولای مانیل با طراحی بی‌نظیر یکی از بهترین انتخاب‌های شهر است.افه این هتل با خدمات ۲۴ ساعته یکی از محبوب‌ترین کافه‌های شهر است. اتاق‎های این هتل بزرگ و مجهز اند و استخر روباز، جکوزی و سالن تندرستی از امکانات این هتل است. اگر دوست دارید غذاهای بین‌المللی بخورید بهتر است سراغ رستوران اسکولتا بروید اما اگر دنبال غذاهای فیلیپینی هستید رستوران اسپایس با طعم‌های بی‌نظیرش شما را غافلگیر خواهد کرد. برای اقامت یک شب در این هتل پنج ستاره باید ۱۰۰ دلار بپردازید.

به سبک معماری رنسانس

اگر از سفر زمان استقبال می‌کنید اقامت در هتل لونتا را از دست ندهید. باز شدن درهای هتل لونتا شما را با معماری و طراحی رنسانس فرانسه روبرو خواهد کرد. این هتل سمبل شکوه و عظمت مانیل پیش از جنگ جهانی دوم است.

نمای زیبای پارک ریزال از اتاق‌های بزرگ و پر شکوه لونتا بسیار دیدنی است. تمام اتاق‌های این هتل مجهز به یخچال، فریزر، تلویزیون و اینترنت پرسرعت رایگان است. برای اقامت در این هتل سه ستاره باید شبی ۷۰ دلار بپردازید.

محبوب تجار

هتل محبوب تجار و بازرگانان فیلیپینی هتل لنجد ویلاست؛ هتلی با دکوراسیون چوبی و یک عمارت اسپانیایی زیبا. اتاق‌های این هتل مجهز به تهویه مطبوع اند و تلویزیون کابلی و حمام مجهز از دیگر امکانات اتاق‌های این هتل است.

این هتل مجهز به استخر روباز و سالن ورزشی است. همچنین مجهز به یک رستوران سنتی است که برای مهمانان انواع غذاهای لذیذ فیلیپینی را مهیا می‌کند. برای اقامت یک شب در این هتل باید شبی ۵۰ دلار بپردازید.

۷۲ ساعت در پایتخت فیلیپین

قبل از اینکه چمدان‌تان را به مقصد مانیل ببندید بهتر است بدانید که با چه شهری رو برو هستید؛ تاریخ و فرهنگ فیلیپین بیش از هر جایی در این شهر رخ‌نمایی می‌کند اما از سوی دیگر شلوغی و ازدحام خیابان‌ها ممکن است هر توریستی را غافلگیر کند. گردش در مانیل به وسیله نقشه بسیار آسان است. اگر روی گوشی همراه‌تان یک نقشه شهر داشته باشید می‌توانید به راحتی به مقصدتان برسید.

گردش تاریخی

مانیل یک شهر تاریخی با فرهنگ غنی است. گرچه زلزله بسیاری از آثار باستانی را از بین برد اما هنوز می‌توان ردپای سنت و تاریخ را در کوچه‌های شهر پیدا کرد.

موزه ملی

موزه ملی مانیل برای علاقه‌مندان به آثار فرهنگی و تاریخی یکی از جذاب‌ترین نقاط گردشگری شهر است. شما در این موزه می‌توانید شاهکار معروف و خیره‌کننده خوان لونا را از نزدیک مشاهده کنید. گردش در موزه ملی مساوی با قدم زدن در گنجینه‌ تاریخی فیلیپین است. هزینه موزه برای گروه‌های توریستی ارزان‌تر است.

بخش قدیمی

قدیمی‌ترین منطقه مانیل اینتراموروس (Intramuros) نشانگر فرهنگ و سنت غنی مردم شهر است. کلیساهای اسپانیایی، صومعه‌ها، مدارس و دیگر ساختمان‌های قدیمی این منطقه یادگارهای تاریخی شهر است. اگر به فرهنگ و تاریخ شهر علاقه دارید بهتر است موزه‌های این منطقه را از دست ندهید.

ملاقات با پیشگوها

گرچه به گردشگران توصیه می‌شود روزهای جمعه اطراف خیابان کویاپو پیدایشان نشود اما در باقی روزهای هفته این خیابان بسیار دیدنی است. اگر دوست دارید با شیوه زندگی مردم فیلیپین آشنا شوید و فرهنگ روزمره آنها را کشف کنید اینجا نقطه شروع است. در اطراف کلیسای کویاپو همه جور آدمی پیدا می‌شود؛ از پیشگو گرفته تا دستفروشان طب گیاهی.

بازیابی آرامش

مانیل با ۱۲ میلیون جمعیت جزو پایتخت‌های شلوغ جهان محسوب می‌شود. توریست‌ها در ابتدای ورودشان به این شهر ممکن است از این ازدحام جمعیت کلافه شوند اما راه فرار از شلوغی‌ها پناه بردن به مکان‌های دنج شهر است.

پارک قهرمان ملی

پارک ریزال(Rizal) که به نام لونتا(Luneta) هم مشهور است، در نزدیکی منطقه تاریخی شهر واقع شده است. این پارک به احترام قهرمان ملی دکتر خوزه ریزال (نویسنده و روشنفکر انقلابی) که در سال ۱۸۹۶ در این منطقه هدف تیراندازی قرار گرفت، ساخته شده است. این پارک ۲۲ هکتار مساحت دارد و برای مردم شهر یک پناهگاه آرام برای پیدا کردن آرامش در دل یک شهر شلوغ است.

منظره بی‌نظیر دریا

بهترین مکان برای پیاده‌روی و تماشای غروب خورشید بیوالک (Baywalk) است؛ منطقه‌ای بین سفارت آمریکا و مرکز فرهنگی فیلیپین با نمای زیبایی از دریا. صبح‌ها این منطقه پر از دوچرخه‌سواران و ورزشکارانی است که صبح خود را با تمرینات ورزشی منظم آغاز می‌کنند. زمانی که خورشید غروب می‌کند مردم روی نیمکت‌ها می‌نشینند و به دریا خیره می‌شوند. این منطقه برای مردم فیلیپین اهمیت بسیاری دارد.

قایق سواری

سی سی پی یا سد دریایی منطقه محبوب مردم محلی است. اینجا می‌توان از هوای پاک کنار دریا لذت برد. در این منطقه می‌توانید یک قایق اژدهایی شکل سوار شوید و طبق سنت مردم شهر دلتان را به دریا بزنید. در روزهای عادی این محدوده پر از ورزشکارانی است که برای انجام تمرینات روزانه به هوای آزاد پناه آورده‌اند.

ماجراجویی

مردم مانیل فرهنگ پیچیده‌ای دارند. سال‌ها استعمار کشورهای گوناگون هر کدام تا حدودی این فرهنگ را تغییر داده است. برای کشف فرهنگ زندگی روزمره مانیل باید مقداری چاشنی ماجراجویی به سفرتان اضافه کنید.

میراث استعماری

مالات در دوران غلبه آمریکایی‌ها، منطقه مسکونی خانواده‌های آمریکایی بود، به همین دلیل هنوز هم حال و هوای آمریکایی‌ دارد و یکی از گران‌ترین مناطق پایتخت به شمار می‌رود. امروز این منطقه به واسطه کافه‌ها و رستوران‌های لوکس‌اش بین توریست‌ها مشهور است. این منطقه شهر ۲۴ ساعته باز است.

باغ وحش

در ۲۵ جولای سال ۱۹۵۹ باغ وحش مانیل برای عموم مردم راه‌اندازی شد. این باغ وحش علاوه بر کاربرد تفریحی برای آموزش و مطالعه درباره گیاهان و جانوران مختلف استفاده می‌شود. مساحت باغ وحش ۵٫۵ هکتار است که خانه بیش از ۵۰۰ حیوان محسوب می‌شود. باغ وحش مانیل برای گردش یک روزه همراه با خانواده یک مکان مناسب است.

بازار چانه‌زن‌ها

اگر اهل چانه زدن در خرید هستید دیویسوریا (Divisoria) برایتان یک بازار ایده‌آل است. تمام مردم فیلیپین از اقصی نقاط این کشور برای خرید و معامله‌های اصلی به این خیابان می‌آیند. در ایام کریسمس گرچه تراکم این جمعیت افزایش پیدا می‌کند اما حال و هوای خیابان بسیار دوست داشتنی است. این بازار برای کسانی که عاشق مراکز خرید رنگارنگ هستند جذابیت زیادی دارد.