جاذبه های توریستی دبی

پست پست های دبی

جاذبه های توریستی دبی

جاذبه های توریستی دبی

بدلیل کیفیت منحصر به فرد دبی، این شهر به مرکز توریستی امارات تبدیل شده است. دبی خانه ی تعدادی از تماشایی ترین سازه های ساخته ی دست بشر در جهان می باشد. اکثر آسمان خراش های دبی جزو بلندترین برج های جهان هستند و جزایر نخل-مانند آن شامل مایل ها ساحل سفید رنگ است که تفریحات جالبی ارائه می دهد. در دبی آفتاب همیشه در دسترس است و این شهر صحرایی امروزه به یک واحه ی عربی تبدیل شده است.

همانطور که توریست ها هم می دانند، مهم ترین مناطق زیبای دبی عبارتند از جمیره و جاده ی شیخ زاید که حاوی مراکز اطلاعات توریستی تحت نظارت ، (Deira) دیره ، (Bur Dubai) دبی جدید دپارتمان توریستی و تجارتی دبی می باشد. دبی در برگیرنده ی مناطق تاریخی می باشد، در حالی که دیره ناحیه ای شامل فروشگاه های سنتی است.

جمیره نیز سواحل و چشم اندازهای لوکس فراوانی دارد. در خیابان شیخ زاید نیز می توانید مرکز اصلی نمایشگاه ها، تعدادی هتل و رستوران لوکس بیابید. نمی توان انکار کرد که دبی به شهری پرجنب و جوش و مهیج تبدیل شده است و مجموعه ی بیشمار جاذبه های آن نیز منعکس کننده ی همین حقیقت و خرید در Wild Wadi هستند. توریست ها می توانند از سفرهای صحرایی با جیپ و یا شتر، سیاحت در اطراف رود دبی، موج سواری در پارک آبی بازارهای شلوغ عربی لذت ببرند.

اگر احساس می کنید آفتاب عربی بیش از حد داغ است می توانید با انجام فعالیت هایی مانند اسکی در “پیست اسکی دبی”خنک شوید. این جاذبه درون مرکز خرید عظیم امارات واقع شده و جزو بزرگترین زمین های اسکی سرپوشیده ای می باشد که هر شب برف واقعی در آن تولید می شود. در نظر توریست هایی که از دبی و آسمان خراش های عظیم آن عکس می گیرند، منظره ی آسمان این شهر حقیقتا نفس گیر است. در حال حاظر بلندترین ساختمان جهان “برج العرب” در دبی قرار دارد که نمی توان از آن چشم پوشید.

با توجه به اینکه دبی درست در مجاورت مناظر جذاب ساحل شرقی مستقر شده، اما شهرهای مجاورش به اندازه ای وسوسه انگیز هستند که باعث می شوند توریست ها چند روزی را نیز در آنها اقامت کنند. شهر عجمان به عنوان مثال سواحل فوق العاده ای دارد و جایی است که توریست های بسیاری مخصوصا برای تماشای دلفین ها به آنجا می روند. بندر جبل علی نیز در جنوب غربی واقع شده و ساحلی طبیعی و جذاب به همراه لنگرگاهی عظیم دارد.

ابوظبی مکان معروفی برای سیاحت می باشد.این شهر قلعه ها، مساجد، قصرها و تفرجگاه های ساحلی باشکوهی دارد. بزرگترین سرمایه ی دبی، آسمان باشکوه آن است یعنی جایی که بطور مداوم ساختمان های بسیار مدرن و برج های عظیم از آن سربر می آورند و همه ساله رکورد جهانی را می شکنند.

برج العرب

برج العرب

برج العرب به نماد دبی تبدیل شده است. یکی از مراکز معروف توریستی منطقه است و به عنوان یک هتل استانداردهای بالایی در دنیای عرب دارد. این هتل که در ۱۹۹۹ افتتاح شد شکوه و نمای بی نظیری از اینده ارائه می کند. این هتل مجلل در دبی واقع شده است. ارتفاع این هتل ۳۲۱ متر است این هتل جزء منحصر بفرد ترین هتل های دنیا است این هتل در دریا بر جزیره مصنوعی در فاصله ۲۸۰ متری از ساحل خلیج فارس قراردارد که فقط از طریق راهی منحنی شکل به شهر می رسد.

این هتل اتاق های معمولی ندارد بلکه متشکل از ۲۰۲ سویت دوبلکس است. کوچکترین سویت آن ۱۶۹ مترمربع وبزرگترین آن ۷۸۰ متر مربع است و یکی از گرانترین هتل های دنیا می باشد. یکی از رستورانهای این هتل به نام المنتهی به معنی بلندترین در ارتفاع ۲۰۰متری از سطح خلیج فارس قراردارد با آسانسور پانورما قابل دسترسی است.

مسجد جمیره

مسجد جمیره

این مسجد از این لحاظ که اجازه می دهد غیرمسلمانان نیز از داخل آن دیدن کنند، منحصر به فرد است. مسجد جمیره در دهه ی ۱۹۷۰ ساخته شد و چندین گنبد و ۲ مناره دارد که بعداز غروب آفتاب، در نور ملایمی غوطه ور می شود. هرکس که علاقه ی شدیدی به مذهب دارد، از پرسش و پاسخ هایی که در آخر هر تور برگزار می شود، نهایت استفاده را خواهد برد.

تفرجگاه ساحلی دبی

تفرجگاه ساحلی دوبی یکی از بزرگترین لنگرگاه های دنیاست که در نزدیکی مرکز دبی جدید قرار دارد و با بندر جبل علی و اینترنت سیتی دبی ، شهر رسانه دبی و دانشگاه آمریکایی دبی مرتبط است. برترین پارک دبی پارکی مفرح و خانواده پسند است که به توریست ها کمک می کند از گرمای هوا رها شوند. تفریحات این پارک شامل موج سواری های مهیج و نیز تفریحات بی خطر مخصوص کودکان می باشد. استخرهای اینجا موج هایی به ارتفاع ۱٫۵ متر محبوب ترین جاذبه ی اینجا می باشد که موج هایی منحنی شکل و مخصوص موج سواران ایجاد می کند که حتی تماشای Flowrider ایجاد می کنند. اما آنها نیز لذت بخش است.

dubai land – دبی لند

این مجموعه شامل ۶ منطقه و یا دنیاهایی که عنوان دنیای جذابیت و تجربه، دنیای سرگرمی و خرده فروشی ، دنیای اوقات فراغت و تعطیلات ، دنیای محیط زیست ،در دست ساخت است که شامل ساختمان های آپارتمانی و Dubailand دنیای ورزشی و دنیای فضای باز است. کل شهر ورزش در حال حاضر در مجتمع تفریحی ورزشگاه های مدرن و امکانات است. شهر ورزشی دبی دارای برترین سالنها در سراسر جهان خواهد شد. مرکز آن ، شامل ۶۰۰۰۰ صندلی است و یک استادیوم چند منظوره در فضای باز خواهد بود که میزبان بازی های فوتبال و راگبی است.

دبی لند

بازارهای سنتی دبی

که شامل منسوجات، آثار دستی و قالیچه به Spice این بازارهای سنتی که در سراسر دبی پراکنده اند، در حقیقت مانند ظروفی مملو از فرهنگ عربی می باشند! بازار جواهرات گرانقیمت و تجملاتی پیدا می شود. (Gold Souk) همراه ده ها هزار آثار محلی دیگر می باشد، بسیار توریست پسند است. همچنین در هرگوشه ی بازار طلا اینجا می توانید برای قیمت ها چانه زنی کنید.

بازارهای سنتی دبی

خلیج تجاری دبی

یک منطقه تجاری مرکزی در مرکز شهر دبی قرار دارد.که برای مقاصد تجاری بین المللی طراحی شده است، خلیج تجاری بیش از ۲۳۰ ساختمان مسکونی و تجاری دارد.

خلیج تجاری دبی

مترو دبی

شبکه راه آهن بدون راننده ، کاملا اتوماتیک ، بزرگترین شبکه در نوع خود در جهان است.

مترو دبی

برج دبی (خلیفه)

برج خلیفه آسمان خراشی است که در شهر دبی قرار دارد. این برج با ۱۶۰ طبقه و ارتفاع ۸۲۸ متر (به گفته سازندگان این برج ارتفاع برج خیلفه تا نوک آنتن آن به بیش از یک کیلومتر می رسد هر چند تا کنون ارتفاع واقعی این برج اعلام نشده است چرا که با اصرار اماراتی ها طول این برج در زمان ساخت افزایش یافت و از اعلام اولیه فراتر رفت)، در حال حاضر عنوان بلندترین سازه ساخته شده به دست بشر را به خود اختصاص داده است. برج خلیفه در روز چهارم ژانویه ۲۰۱۰ گشایش یافت. این برج در خیابان شیخ زاید در دبی واقع شده و دارای بخش هایی با کاربردهای تفریحی، مسکونی، تجاری و اداری می باشد و بخشی از آن نیز به عنوان هتل درنظر گرفته شده است .

گل صحرایی اصلی ترین ایده ی طراحی برج دبی را به معماران آن داده است. این طراحی نه تنها از نظر شکل فیزیکی نیروی وارده توسط باد در طبقات آخر را مهار می کند، بلکه به ساکنان هر کدام از طبقات نمایی منحصر به فرد و بدون اشراف به سوی سایر واحدها می دهد ، همچنین استفاده از طاق در نمای برج نشان دهنده الهام گرفتن طراحان برج خلیفه از معماری اسلامی است.

برج خلیفه

نخل سه گانه ( پالم جمیرا )

جزایر معروف نخل، یکی ازبی نظیرترین و دیدنی ترین سازه های شهر دبی می باشند. این ۳ جزیره ی مصنوعی، نخل دیره، نخل جبل علی و نخل جمیره نامیده می شوند و همگی شبیه درخت نخل هستند. این جزایر توسط شیخ محمد بن راشد آل مکتوم به منظور افزایش میزان جهانگردی دبی راه اندازی شدند. هر جزیره به شکل یک درخت نخل خواهد بود که یک هلال ماه در بالای آن قرار دارد و تعداد زیادی مراکز مسکونی، تفریحی و سرگرمی را در خود جای خواهد داد.

جزایر پالم دور از ساحل امارات متحده عربی در خلیج فارس واقع هستند و ۵۲۰ کیلومتر ساحل را به شهر دبی اضافه خواهد کرد . پالم دیره از تقریباً ۱ میلیارد متر مکعب تخته سنگ و ماسه تشکیل خواهد شد. کلیه مصالح از معادن امارات متحده عربی استخراج خواهند شد. بین این سه جزیره بیش از یکصد هتل لوکس ، ویلاها و آپارتمانهای ساحلی مسکونی، تفرجگاههای ساحلی، پارکهای تفریحی آبی، رستورانها، مراکز خرید، امکانات ورزشی و چشمه های آب معدنی درمانی وجود خواهد داشت.

پالم جمیر ا به شکل یک درخت نخل است که از یک تنه ، یک تاج با ۱۷ ساقبرگ و یک جزیره هلالی پیرامون که به شکل یک موج شکن ۱۱ کیلومتری است، تشکیل می شود. این جزیره ۵ کیلومتر در ۵ کیلومتر بوده و مساحت کل آن بیشتر از ۸۰۰ زمین فوتبال است. تاج با یک پل ۳۰۰ متری به منطقه اصلی متصل می شود و هلال با یک تونل زیر دریا به بالای نخل وصل می گردد .این جزیره به عنوان “هشتمین عجایب جهان” شناخته شده است.

پالم جمیرا

هتل آتلانتیس

آتلانتیس، هتلی است که ۱۵۳۹ اتاق دارد و رو به خلیج. و در مرکز هلال نخل ساخته شده جمیره در دوبی قرار دارد. این پروژه مشارکتی ۵میلیارد دلاری توسط شرکت دولتی ایستیتحمار اجرا شد. در سپتامبر ۲۰۰۸ افتتاح شد و ۴۶ هکتار فضا داشت که ۱۷ هکتار آن شامل پارک آبی تفریحی، سرگرمی ها و بیشتر جاذبه های دریایی و مجموعه ای از برخی از مهمترین رستورانها با سرآشپزهای در سطح جهانی از جمله نوبو، جورجیو لوکاتلی،سانتی سانتاماریا و میشل روستنگ است.

نخل آتلانتیس مجموعه سرگرمی بی سابقه ای است که مجموعه قابل توجهی از بوتیکها و مغازه ها و امکانات ارتباطی و جلسه ای را ارائه می کند. آتلانتیس تبدیل به یکی از بزرگترین زیستگاه های دریایی درفضای باز در جهان خواهد شد ، که ۶۵۰۰۰ حیوانات دریایی در تالاب های ان وجود دارند و مازهای زیر آب شما را به سفری به آتلانتیس باستانی می برد.

هتل آتلانتیس

صحرای دبی

هیچ چیز لذت بخش تر از سیاحت در اطراف تپه های شنی صحرای دبی نمی باشد. رانندگان ماهر و مجرب، کاروان ماشین های چهار چرخ را در سواری های پیچ و خم دار در بین تپه های شنی صحرای عرب راهنمایی می کنند. این سیاحت های صحرایی برای نصف روز برنامه ریزی شده اند؛ و به عنوان فعالیت های جانبی، توریست ها اجازه دارند ساعاتی به تماشای غروب خورشید بنشینند، سپس برای صرف شام و رقص و کشیدن قلیان به دهکده ی می روند.

صحرای دبی

پیست اسکی دبی

پیست اسکی دبی در درون مرکز خرید امارات واقع شده است. این پیست خود ساخته، جاذبه ای جدید می باشد و فرصت مناسبی برای اسکی بازان مبتدی است که در وسط یک واحه ی صحرایی، به اسکی بپردازند!! بطور کل، ۵ قسمت برای اسکی در اینجا وجود دارد که طولانی ترین آنها ۳۹۶ متر است و تجهیزات لازم و لباس گرم نیز دارد .

پیست اسکی دبی

سیاحت بر روی کشتی

راهی بهتر از این نیست که از روی رود دبی، به منظره ی نفس گیر شهر و آسمان خراش های باشکوهش بنگرید (این رود در واقع خلیج آب شور است.) معمولا جاذبه ها و تفریحاتی مانند رقص کمر سنتی و شام سلف سرویس بر روی عرشه وجود دارد .اما آنها که می خواهند فقط از روی این رود عبور کنند و به هیچ کدام از این تفریحات علاقه ای ندارند می توانند از تاکسی های آبی استفاده کنند که بسیار سریع و با قیمیتی ارزان آنها را بین ۲ ساحل جابجا خواهند کرد.

دبی

(Heritage Village) دهکده ی میراث دبی

کمپ های دسته جمعی و فرهنگی برگزار شونده، شیوه ی قدیمی زندگی در خاورمیانه را نشان می دهد. در این دهکده می توانید فروشندگانی را ببینید که سرامیک، وسایل بافته شده و چوب های تراشیده شده ای را می فروشند. در طول روز نیز می توانید هنرمندان را در حال کار ببینید. از دیگر جاذبه های و نیز صنعت قدیمی استخراج مروارید این ناحیه می باشد.

دهکده ی میراث دبی

اتوبوس شگفت انگیز

این وسیله نقلیه در خشکی بصورت یک اتوبوس عمل می کند و در آب بصورت یک اتوبوس دریایی حرکت می کند. سفر با این اتوبوس، سفری مهیج و فراموش نشدنی خواهد بوداین تور برای نخستین بار در خاورمیانه ارائه می شود. شما سوار بر یک اتوبوس ابتدا گردشی در شهر خواهید داشت و سپس سوار بر همان اتوبوس وارد خور دبی می شوید و ساعتی را به گردش بر روی این رودخانه می پردازید. داخل این اتوبوس به امکانات مختلفی از جمله سیستم برودتی مجهز گردیده است. جلیقه نجات و سایر تجهیزات مورد نیاز در مواقع ضروری نیز در این اتوبوس تعبیه گردیده است. یک راهنما در طول سفر اطلاعات جالبی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

دبی

تور اتوبوس ۲ طبقه

این اتوبوس ها هر یک ساعت و نیم یکبار از مقابل مرکز خرید وافی در منطقه بردبی حرکت می کنند و در طول مسیر در نقاط مختلفی توقف های کوتاهی دارند.دیدارکنندگان از دبی می توانند مناظر شهر را از طبقه دوم این اتوبوس های دوطبقه مشاهده کنند. این اتوبوس ها دارای ۴۴ صندلی در طبقه بالا و ۲۸ صندلی در طبقه پایین هستند .چشم انداز شهر از طبقه دوم این اتوبوس ها که تقریبا سرباز نیز هستند، بسیار جالب است. یک راهنما نیز در طول مسیر اطلاعات جالبی از گذشته و حال دبی را برای شما بازگو می نماید.

دبی

حیات وحش دبی

خط افق شهر مسیری برای هزاران فلامینگو ، غاز ، اردک و پرندگان دریایی ارائه می کند که در مهاجرت خود بین آسیا و آفریقا در این منطقه استراحت می کنند. در یک رانندگی یک ساعته در دبی ،در این منطقه کمیاب ترین گونه ها که در مناطق بیابانی و کوهستانی زندگی می کرده اند ،پس ازهزاران سال هنوز بدون تغییر باقی مانده اند. در ابتدا بیش از ۴۰۰ گونه پرنده در امارات متحده عربی شناسایی شده اند که ممکن است ۲۰۰ گونه از آنها درکشوراقامت کوتاهی داشته باشند. بدون بازدید از بزرگترین پناهگاه پرنده دبی در منطقه خور دبی سفر به دبی کامل نخواهد شد.

این تالاب بزرگ طبیعی تنها ۳ دقیقه ازمرکز تجارت جهانی فاصله دارد. این مکان میزبان ۱۵۰۰۰ پرنده در زمستان است که فلامینگو یکی از فراوان ترین گونه آن است. با این نگاه اجمالی به طبیعت پرندگان در دبی مشتاق خواهید شد که از این طبیعت بازدید کنید. از آنجایی که مجوزهای خاصی برای بازدید از این مناطق مورد نیاز است، با تورهای مشاهده پرندگان تماس بگیرید .اطلاعات بیشتر در مورد مکانهای دیدنی و در راهنماهای محلی مشاهده پرندگان در بسته های نقشه وجود دارد. تورهای منظمی نیز توسط شرکتهای توریستی سازمان دهی شده اند که متخصصان محلی آنها را رهبری می کنند.

صحرای دبی

به طور کلی زمین صحرا نرم است اما در جاهایی ممکن است بخواهید در دره های سنگی و یا ماسه های بسیار نرم راه بروید.همچنین مقداری پیاده روی عمومی برای حرکت بر شنهای روان ممکن است لازم باشد.

موارد زیر برای صحرا نوردی توصیه می شود : تی شرت آستین کوتاه ، تی شرت ، شلوار پنبه ای سبک ، شلوار کوتاه ، کلاه آفتاب گیر ، ژاکت سبک وزن ، کفش پیاده روی سبک ، مربی،مواد خوراکی و نوشیدنی

شما باید وسایل زیر را به همراه داشته باشید: کوله پشتی، کیسه های کوچک ،دستمال برای تمیز کردن عینک، عینک آفتابی، ، راهنمای جهت، نوت بوک و مداد ، و ابزار شخصی.

موارد اختیاری : تلسکوپ و سه پایه ، دوربین عکاسی و فیلمبرداری، دوربین دوچشمی عینک یدکی و لوازم یدکی (در صورت از دست رفتن یا آسیب)

آب و هوا و نور برای عکاسی از حیات وحش در امارات ایده آل است.محدودیت امنیتی کمی در دوبی وجود دارد، به جز در اطراف تاسیسات دولتی یا نظامی.گرد و غبار و رطوبت به صورت یک مساله هستند و شما باید تجهیزات مورد نیاز برای محافظت دوربین از گردو غبار را به همرا ه داشته باشید.

شهر تفریحی هیلی

شهر تفریحی هیلی یک پارک تفریحی با طیف گسترده ای از سرگرمی ها ؛ محل پیک نیک ، مناطق یخی ، باغ ها با چشم انداز زیبا، قطارهای کوچک، باغ وحش العین ،و پنگوئن های کوچک آن و بزرگ ترین گله غزالهای عربی و صحرای عین الفایدا در اطراف آن ساخته شده است که بهار بسیار گرمی دارد.

رانندگی در جاده جبل هافیت – بلندترین کوه امارات که مناظر زیبایی از صحراها و کویرهای اطراف را می توان دید- بسیار جذاب است. تعدادی از اپراتورهای محلی تور فرصت بازدید از روستای بدوین در خارج از دبی را نیز ارائه می کنند. که تجربه زندگی در صحرای سنتی را ارائه می کند و درسهایی از شتر سواری نیز ارائه می کند.

نزدیک به ۴۰۰ گونه از پرندگان در شهر دیده شده است که به این ترتیب دبی دسته وسیعی از بازدید کنندگان از پرندگان را جذب کرده است . تورهای اختصاصی تماشای پرندگان یک روزه تا ۲ روزه و یک هفته ای و ۲ هفته ای وجود دارند که طیف وسیعی از مناظر، از پارک ها و باشگاههای گلف و صحرا ، کوه و کریک را در بر می گیرند.

حتی روستای باستانی است که با یک ساعت رانندگی ازدبی می توان به آن رسید. قلعه باستانی روستای حتی ، هتل برج تنها هتل نزدیک به کوه دوبی است. رانندگی به اندازه مقصد جذاب خواهد بود و بازدیدکنندگان را از طریق تپه های ماسه ای و شنی و کوه های متنوع رنگی به مقصد می رسانند. تورها قلعه قدیمی بازسازی شده را نیز در برنامه خود دارند و قبیله ای از صحرای حتی با گیاهان سبز شاداب و حیات وحش متنوعش نیز مورد بازبینی تورها قرار می گیرد. روستا ، که بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد ومسجد جوما که در میان باغ خرما مخفی شده است، جاذبه های توریستی دیگر ان هستند.

فضای ورزشی دبی

فضای ورزشی دوبی شامل ورزشهایی مانند والیبال و چوگان تا ، اسکیت روی یخ ، هاکی ، بولینگ ، دارت ، شطرنج، پرش با اسب نیز هست. اما در حالی که بسیاری از ورزشهایی که در دوبی اجرا می شوند، ریشه در خارج از کشور دارند، ورزشهای سنتی نباید هرگز فراموش شوند.

مسابقات شتردوانی ورزشی دیدنی و جذاب و بسیار محبوب درماههای زمستان است و مسابقات سالانه کشتی رانی – رویدادی که ویژگی های سنتی را نشان می دهد- هزاران نفر را به قرن های گذشته می برد و ترکیبی از دوبی قدیمی و جدیدرا نشان می دهد. مسابقات شتردوانی ، که پنجشنبه و جمعه ماه های زمستان روی می دهد، می تواند یکی از به یاد ماندنی ترین نکات سفر به دبی باشد.

در میدان مسابقات در حاشیه شهر ، رقابت شدید و هیجان انگیز برگزار می شود وفضای عادلانه در طول مسابقات وجود دارد و فروشندگان پتو ، فرش ، و دانه های مختلف روستایی و ابزارهای دیگر را روی زمین پخش کرده اند و می فروشند. صاحبان از شتر دوانان در خط پایان استقبال می کنند و افراد تحت آموزش مسابقات را در چهار دور دنبال می کنند که در دورهای مسابقات داخلی وجود دارد. این فضا کاملا مسری است.

شتر، نماد عرب است، که از جذابیتهای بزرگ توریستی نیز به شمار می رود. شتر سواری و صحرا نوردی بخشی از برنامه برخی از تورها ست.

سواحل و دریای دبی

ورزش های آبی بی انتها همچون جت اسکی، ماهیگیری، پاراگلاید، موج سواری و والیبال ساحلی در سواحل سفید و شنی دبی و آب آبی دریا با امواج آرام و دمای مطلوب، توریست های بسیاری را به خود جذب کرده است. ساحل جمیرا و پارک ساحلی جمیرا از محبوب ترین این سواحل است. پارک الممزر نیز دارای ساحلی بسیار زیباست.

جاذبه های دبی

جاذبه های دبی

  1. کویر و صحراها ، رانندگی در شنهای روان و جستجوی وادی.

  2. کبابهای شبانه عرب در خیابان به همراه سرگرمی های سنتی.

  3. مسابقه شتردوانی و شکار با شاهین.

  4. سفرهای دریایی مهیج با کشتی های سنتی یا کشتی های با کابین مدرن در کریک دبی و خلیج

  5. مناظر عجیب و غریب و صداهای تجار سنتی در بازارهای سنتی و آبراههای کریک.

  6. فرصت های عکاسی بسیار ظریف از مساجد ، کاخ مجلل ، لباس روشن کودکان ، شترهای با شکوه ، بادگیرهای باستانی ، روستاهای خاکی و غروب دراماتیک.