اخبار مسافران

پست سایر پست ها

تجربه های سفر به استانبول

با سلام خدمت دوستان عزیز و با تشکر از همه دوستانی که تاکنون به همه هموطنان در اطلاع رسانی شفاف و دقیق در سفرهای خارجی مساعدت نمودند نکاتی چند که از نظر اینجانب می تواند کمکی به بهره گیری بیشتر از سفر به ترکیه را در اختیارشان بگذارد به شرح ذیل ارائه می نمایم.

در شهر استانبول به راحتی و با در اختیار داشتن نقشه وسایل نقلیه عمومی(اتوبوس،مترو،تراموا)می توان از کلیه نقاط دیدنی شهر بازدید کرد.

اگر میدان تقسیم را به عنوان مبدا اصلی خود در نظر بگیرید به سمت جنوب شرق میدان و در امتداد پارک ایستگاه اتوبوسی وجود دارد که به کلیه نقاط اصلی شهر واحد دارد و به راحتی از انجا می توان به قسمتهای اسیایی شهر و خیابان بغداد و همچنین با خط ۲۵ T منطقه سرییر و از انجا با مینی بوس و یا تعویض خط اتوبوس به منطقه کیلیوس که ساحل شنی دریای سیاه است دسترسی داشت تنها با استفاده از استانبول کارت و پرداخت مبلغ ۲/۵ لیر برای هر مسیر.

از میدان تقسیم به ایستگاه شیشانی(انتهای خیابان استقلال و نزدیک برج گالاتا)مترو زیرزمینی و از انجا به سمت غرب ینی کاپی با تغییر خط به قسمت اسیایی و خیابان بوستانجی (نزدیک خیابان بغداد)مترو وجود دارد و همچنین با تغییر خط مترو از ینی کاپی به فروم استانبول نیز مسیر دارد همچنین با همان مترو می توان به بازار بزرگ و منطقه سلطان احمد هم رفت

از میدان تقسیم برای کاباتاش که یکی از اسکله های اصلی شهر برای رفتن به جزایر پرنس و تور بسفر است نیز متروبوس زیرزمینی در همان ایستگاه مترو یک طبقه بالاتر وجود دارد که شما را به کاباتاش می رساند و از ایستگاه کاباتاش خط تراموا برای رفتن به منطقه های کاراکوی ،اکسارای ،بازار،سلطان احمد …وجود دارد و از سمت شمال هم شما را به قسمت اسیایی و اسکله کادیکوی می برد که از انجا هم برای کلیه نقاط اسیایی اتوبوس است.

از اسکله های کاباتاش و کادیکوی به هم با کشتی اتوبوسی راه است و این مسیر ها را می توان با کشتی هم رفت،اسکله بشیکتاش هم در امتداد کاباتاش است و کشتی ها در انجا هم توقف دارندو اگر بخواهید می توانید با استفاده از خط های اتوبوس که در اسکله کاباتاش وجود دارد تمام امتدا خط ساحل اروپایی بسفر را که خیلی زیبا و دیدنی و در ضمن طولانی است را فقط با قیمت ۲/۵ لیر طی کنید.

در خط ساحلی بسفر و ساحل های کناری شهر و جزایر پرنس نقاطی است که بصورت پلاژ نیست ولی می توان بدون پرداخت ورودی در دریای مرمره شنا کرد و همچنین اگر از امتدا خط ساحلی به سمت شرق بروید سواحل دریای مرمره فوق العاده زیبا و دیدنی است.

برای رفتن به پارک آبی اکوامارین باید راس ساعت ۹ و حداکثر تا ۹/۳۰ خود را به میدان تقسیم برسانید و مسیر طولانی و دیدنی رفتن به پارک آبی مذکور را بصورت مجانی طی کنید و یک بلیط در اختیار شما از سوی راننده قرار می گیرد که در ساعت ۵/۳۰ با همان ماشین ها بصورت مجانی برگردید.

غذاخوریهای زنجیره ای سلف سرویس بهترین و تازه ترین غذاها را با تنوع لازم در اختیار مردم قرار می دهند ولی به نظر من رستورانهای زنجیره ای BUKLU HALK DONNER RESTURANT یا همان بیوگ لو هالک دونر رستوران که یکی از انها در ابتدای خیابان استقلال پس از میدان تقسیم است با وجدان ترین،منصف ترین و به صرفه ترین انها است.

برای غذای ایرانی اگر بچه دارید رستوران شهرزاد غذای خانگی ایرانی خوبی داشت که برای مواقع ضروری قابل اطمینان بود .

از فرودگاه برای امدن با مترو به میدان تقسیم ابتدا باید با مترو به ایستگاه ینی کاپی و از انجا با تغییر دادن خط مترو به شیشانی (خیابان بیوگلو نزدیک برج گالاتا و انتهای استقلال) و از انجا به میدان تقسیم بروید.

در ماه رمضان سفر به ترکیه هیچ محدودیت و تفاوتی با ماههای دیگر سال ندارد.

برای خرید استانبول کارت از تمام دکه های روزنامه فروشی می توانید اقدام کنید و برای شارژ آن در تمام ایستگاهها و اسکله ها دستگاهی به شکل دستگاه خودپرداز وجود دارد که با یکبار دیدن نحوه شارژ دیگر مشتریان و یا پرسیدن از آنها به راحتی کارکردن با آن را یاد می گیرید.

مردم زیاد با زبان انگلیسی اشنایی ندارند ولی به راحتی با داشتن نقشه و اسم بردن از مکانها یا اشاره به انها به شما کمک می کنند پس نگرانی خاصی در مورد ادرس یابی نداشته باشید و به تابلوها و نقشه دقت نمایید.

.با تشکر از مطالعه شما و عرض احترام.